Meie mõtisklusi

KODA Blogi

Loe meie blogi

Kestliku arengu eesmärke tutvustav videokonkurss #hoolin

KODA lemmikfestival, uue muusika ja linnakultuuri festival Tallinn Music Week käivitas ÜRO kestliku arengu eesmärke tutvustava videokonkursi #hoolin, kus ka meile südamelähedased teemad keskkonnasäästlikkusest linnaruumi arenguni ja kogukondade ühendamisest jätkusuutliku energiani kenasti reas.

 

Igaühe tegudel ja harjumustel on kokku liidetuna suur mõju sellele, kuidas keskkonda kasutame. Väikesed nutikad muutused üksikisiku käitumises toovad tervikuna kaasa suure positiivse muutuse. Just neid positiivseid tegusid ja eeskujulikke harjumusi kutsutakse videokonkursil #hoolin jagama. Ootame inspireerivaid videosid, mõttekäike ja ideid ning võitjat koos kaaslasega KODA majja nädalavahetust veetma.

11-aastane Marta Emilie näitab õige teeotsa kätte:

Veebilehel hoolin.ee jagavad muusikud ka viise ja tarkust, kuidas vähem keskkonda saastada, loodusressursse loodussõbralikult kasutada, teadlikult tarbida ning kõikidele ühiskonnaliikmetele võrdseid võimalusi tagada.

Konkursil osalemiseks tuleb käepäraste vahenditega filmida kuni minutipikkune lühiklipp, milles osaleja tutvustab oma lubadusi, kogemusi ja näpunäiteid keskkonnahoiu, teadliku tarbimise ja taaskasutuse teemadel või  turvalisemasse elukeskkonda ning inimõiguste parandamisse panustamisel. Oodatakse ideid, kuidas vähem toitu prügikastis lõpetaks, kuidas poes õigeid valikuid teha, igapäevaste toimetuste juures vähem elektrit tarbida, keskkonda säästvalt liigelda, vähemate võimalustega kaaskodanikke aidata, nende õiguste rikkumise vastu sõna võtta jne.

Kõikide osalejate vahel valib #hoolin algatuse esindajaist žürii välja kolm võitjat, kelle nimed avalikustatakse 17. aprillil. Auhindadeks on nädalavahetus KODA majas koos kaaslasega, Telia poolt iPhone 7 Plus ning Rootsi Saatkonna poolt reis kaaslasega Stockholmi.

Loe täpsemalt konkursist ja võistlusvideo esitamisest

Tutvu lähemalt kestliku arengu ühiste eesmärkide ja lubadustega

2015. aasta sügisel leppisid maailma riigid ÜROs kokku tegevuskavas „Muudame maailma: säästva arengu tegevuskava aastaks 2030“. Kestlik areng ja innovatsioon keskkonna säästmisel on üks Euroopa Liidu olulisematest prioriteetidest ning ülemaailmse osalejana on Euroopa Liidul võtmeroll rahvusvahelistes jõupingutustes, mille eesmärk on kestliku arengu edendamine kogu maailmas.

TMW keskkonnateadlikkuse ja kestliku arengu algatust toetavad Keskkonnaministeerium, MTÜ Mondo, Euroopa Komisjoni Eesti esindus, Riigikantselei, Rootsi Saatkond, Telia ja KODA by Kodasema.

Marta Emilie sõnadega: “Mina pean elama sellel planeedil kauem kui suurem osa täiskasvanutest. Mina hoolin päriselt. Hooli sina ka!”

Screen Shot 2017-04-05 at 15.16.07

Mille poolest väärib nominent aunimetust „Aasta Ehitusinsener 2016“?

Eesti Ehitusinseneride Liit valis aasta kõige silmapaistvama ehitusprojekti ning ehitusinseneri. KODAl on põhjust rõõmustada.

Eestlasel olla kiitust raske lugeda, kõige raskem sellel, keda kiidetakse. Pidage vastu, järgneb otse südamest põrutatud poolehoiuavaldus meie ehitusinseneri Egon Kivi pihta. Küsimusele, mille poolest nominent väärib aunimetust „Aasta Ehitusinsener 2016“? vastasime nii:

“Sõnad konstruktor ja konservatiiv algavad põhjusega ühte moodi. Aegade hämarusest on olnud heaks tavaks kokku kukkunud hoonete ehitajatel pea maha võtta. Kas otseses või kaudses tähenduses on parasjagu kehtiva kombestiku küsimus. Kõigi tänapäevaste majaelanike õnneks vähendab otseste konstruktsioonivigade ohtu see, et pädev ametnikkond kontrollib projektid üle enne, kui ehitamiseks loa annab. Konservatiivselt. Kui pea kaotamise ohule lisada pidev tähtaegade ja oma büroo elus hoidmise surve, ei teki enamikul täiemõistuslikest ehitusinseneridest erilist tungi liikuda välja turvalisest kataloogide, käsiraamatute, läbiproovitud ja heakskiidetud arvutusmeetoditega tehnoloogiate tsoonist.

Esitasime Egoni Aasta ehitusinseneri tiitlile esiteks juba seepärast, et ta ei põlanud ära seltskonda, kes tegi talle ettepaneku lüüa kaasa liigutatava puit-betoon komposiitpaneelidest väikemaja loomises. Seda isegi siis kui selgus, et hoone betoonkooriku paksuseks on planeeritud vaid 58 millimeetrit. Ja et hoone ei tohi vajada vundamenti. Ja peab olema tõstetav nii terviku kui üksikute paneelidena. Ja olema nii kokku pandav kui lahti võetav piiratud tundide jooksul. Ja tagatipuks peab olema tagatud vähemalt I sisekliima klass ning selline energiatõhusus, mis võimaldaks katusele paigaldatud kaheksal päikesepaneelil kogu maja energiatarve rahuldada.

Suurem osa KODA loomise protsessist on olnud liikumine väljaspool turvaliselt sisse tallatud radu. Klaasplasttaladega komposiidiks liidetud ristkihtpuit-betoonpaneelid – mis on hoone viimistlus-, konstruktsiooni ja isolatsiooni elementideks – tugevuse ja elastsuse näitajad tuli leida katseliselt. Niisamuti ankrute kasutatavus 6 cm paksuses kiudbetoonis. Egon on olnud aktiivne koostööpartner, lükanud tagasi vaid kõige lootusetumad ideealged, kuid kõigi teiste puhul püüdnud leida loodusseadustega kooskõlalisi lahendusi. Isegi, kui arhitekt soovis betoonist päikesesirmi, mille paksus jäi 50 ja 177 mm vahele neljameetrise sildeava juures, leidis Egon viisi selle teostamiseks – kaasates kandeelemendina 4-kihilise klaaspaketi. Tema panus on olnud oluline KODA lahenduste juures, mille teostust on Betooniühing hinnanud 2015. aasta innovatsiooniauhinnaga, Arhitektide Liit 2013.-2015. aasta parima väikeobjektina – lisaks rahvusvahelisele tunnustusele, nagu valimine maailma 10 parima väikehoone sekka World Architecture Festivalil.

Egon Kivi_KODA_Aasta Ehitusinsener2016_tunnustus-195737-2Nimetaksime Egoni julgust tulla kaasa tulla pööraste ideedega, kuid teostada need nii, et ka korralik konservatiiv saab öösel magada, sulaselgeks inseneeriaintelligentsuseks.”
Ankeeti täitis Taavi Jakobson.

Aasta Ehitusinseneri tiitli pälvis Hugo Olak, Tari AS peakonstruktor, kes oma vastuvõtukõnes rõhutas, et projekti edu peitus siiski suurepärases meeskonnas.

Nominentidest tunnustati eraldi: Egon Kivi (KODA), Jaanus Natka (ERM), Indrek Tarto (Hilton Tallinn Park hotell ja kasiino) ja Anti Makson (Tallinna Vangla, ERM).

Aitäh, Egon! Aitäh, KODA meeskond.

Kodasema otsib ostujuhti

Otsime oma meeskonda ostujuhti, kelle peamiseks tööülesandeks on ettevõtte strateegiliste eesmärkide saavutamine läbi tulemusliku ostutegevuse. Lahti kirjutatuna:

Tööülesanded
• partnerite valik, suhtlus ja tarnelepingute sõlmimine
• ostutellimuste tegemine müügiplaani ja analüüsi põhjal
• laovaru olemasolu tagamine
• andmebaasi korrashoid ja täiendamine
• ostujuhile alluvad ostuspetsialist, laojuht ja siselogistik

Ootused kandidaadile
• hea eesti ja inglise keele oskus nii kõnes kui kirjas (80% tööst eesti keeles ja 20% inglise keeles)
• heal tasemel arvuti ja Exceli kasutamise oskus
• analüütilised võimed
• ehitusmaterjalide valdkonna tundmine ja ostujuhi töökogemus
• positiivne ellusuhtumine ja hea pingetaluvus

Omalt poolt pakume
• toetavat ja inspireerivat meeskonda
• võimalust ennast teostada
• teatud paindlikkust tööajas ja -tingimustes
• konkurentsivõimelist töötasu

Tööle asumise aeg: koheselt
Töötasu: kokkuleppel
Haridus: kõrgharidus
Keeled: eesti, inglise ja vene (soovituslik)
Tööaeg: täistööaeg
Asukoht: Harkujärve (kaart)
Ametipositsioon: valdkonnajuht


Kontaktisik:
Sigrid Petoffer
Lisainfo: +372 509 0852

Kui soovite meie meeskonnaga liituda, siis palun esitage oma CV hiljemalt 15.veebruariks meiliaadressile: sigrid@kodasema.com

Kodasema loob maju, mis parandavad meie põlvkonna elukvaliteeti meie laste elukeskkonda ohvriks toomata. Meie meeskond toimetab Tallinna külje all aadressil Järvekalda tee 33, Harkujärve, Harjumaa.

 Töö on põnev, seltskond mõnus, tehas ja meeskond on ootel, anna endast märku!

KODA esitlused Norras ja Suurbritannias – kogemused ja selge ekspordiplaan

 

logo

Kui üldiselt püütakse telliseusku Suurbritannias varjata, kui maja on betoonist, siis KODA purjemustriga sale betoon kutsub seda esitlema. See oli üks paljudest reaktsioonidest, mida kuulsime Birminghamis.

Tagasiside viib edasi, ütleme seda jälle. Kodust väljumata on raske välisturule siseneda. Et tagasiside tuleks otse meie uutelt sihtturgudelt ja et asuda ekspordirajale, võtsime Euroopa Liidu Regionaalarengu fondi toel osa arhitektuurisündmusest Open House Oslo ja Suurbritannia suurimast ehitusmessist UK Construction Week Birminghamis.TonuTunnel.com_untitled_TT89056

Open House Oslo on iga-aastane kõigile huvilistele avatud (osavõtutasuta, vihje järgmistele Eestist minejatele!) arhitektuurisündmus, mis tutvustab publikule silmapaistvat arhitektuuri – suurepärane võimalus saada tagasisidet arhitektuurihuvilistest külastajatelt, spetsialistidelt ning leida koostööpartnereid.

Püstitasime KODA Oslo südalinnas asuvasse parki Vaterlandsparken, kus maja oli külastajatele avatud seitse päeva septembri lõpus. Kuna Vaterlandsparken asub linna südames, on populaarne ja kergesti ligipääsetav, külastas KODA kokku üle 2000 inimese. Read more

Kolm teismelist + KODA = ?

Olete kunagi püüdnud teismelist panna tegema või kiitma asja, millest ta ei huvitu? 

Kui tahad oma tootele/teenusele ausat no nonsense kriitikat, lase noored peale (ja egole pane enne ehituskiiver pähe). Noored andekad hinged Kevad Belle Saarepera (15), Triine Ilves (15) ja Paul Saarepera (10) käisid KODAs oma filmiprojekti tegemas ja KODA proovile panemas.

KODA_Tagasside_Kevad

= ♥ / Režissööri tagasiside:
“Üks on kindel – kõik kolm meist armusid esimesel silmapilgul sellesse väiksesse majakesse ära! Kohe sisse astudes ja seda põhjamaist ning hubast disaini nähes olid kõik lummatud, kui “nunnu!” see maja on. Eriti hubaseks muutus KODA siis, kui olime oma asjad majja sisse seadnud. Tundus nagu me oleks seal juba üle kuu aja elanud – kõik oli nii lihtne ja kodune. Kõik vajalik oli olemas.

Kui ma kuulutasin, et aeg nüüd on aeg minema hakata, jooksis mu vend kohe teisele korrusele voodisse ning ütles, et tema keeldub siit “nunnust kodust” ära tulemast. Ka sõbranna nägu vajus teistpidi, kui ta üleriideid selga hakkas panema. Majast lahkudes me KÕIK kolm lehvitasime majale – see kõik võib kuidagi lapsikult tunduda, kuid meie aeg seal oli tõesti ideaalne ja see maja sai meile nii koduseks. Ma poleks arvanud, et mu 10-aastane vend, kes muidu huvitub ikkagi rohkem sellisest “poiste asjadest”, mingisuguse maja peale oma tundeid nii väljendab.

Teismelistena tundusid veel eriti lahe see tuledesüsteem (puutetundlik) ning mu väike vend leidis süsihappegaasi mõõdikust meelelahutust. Pool tema päeva oli sisustatud selle mõõdiku puhumisega, et no lõpuks ometi 3000 täis tuleks! Ainukese miinusena, kui sedagi, leidsime, et selles kompaktses majas puudub riidekapp… ning just siis avastasime voodi kõrvalt panipaiga, mis riidekapi ülesande perfektselt täitis 🙂 Lihtsalt võib-olla pikemas perspektiivis jääb sellest väheks.

SUUR AITÄH, et andiste meile võimaluse veeta seal unustamatu päev! Meid ja meie sõpru (kes KODA pilte nähes kõik uudishimulikult selle kohta pärima hakkasid) olete te ära võlunud!

Vaatasin filmitud materjali üle ning mõned stseenid ei olnud veel päris need.. Võib juhtuda, et te ei saa meist veel lahti :)”

Kevade filmi ja KODA lugu
“Olen oma vanuselt suhteliselt noor (15), kuid filminduses olen tahtnud kätt proovida juba pikemat aega. Meil oli isegi stsenaarium valmis, ent loo teostus jäi toppama selle taha, et peaosatäitja oli n-ö “kodutu” ja me ei suutnud leida kohakest, mis tekitaks seda “that´s the one!” tunnet. Siis äkki tuligi mängu KODA, mis kiirgas just sellist modernset nooruslikkust, mida me just otsisime. Sellest väikesest vihjest saab igaüks juba mõelda, mis sorti filmiga tegu võib olla.

Kuna film on alles algfaasis, ei ütlegi ma, mis film see on, aga eesmärk on teha midagi, mida endal on huvitav vaadata ning et kõik tiimiliikmed on 120% tehtuga rahul. Võlu peitub kires ja uudishimus kogeda midagi uut, mida projekti tulemuse kaudu ka vaataja saab tunda. Meie tegevustel saab silma peal hoida Instagramis- @ttdseries.”

“KODA, mis kiirgab just sellist modernset nooruslikkust…”, mõistate? Kas me oleme sulanud või jaa? Aitäh, Kevad, Paul, Triine, liigutasite ja rõõmustasite meid. Kirg ja uudishimu ning soov pakkuda midagi uut on meil ühine. Ootame stseene viimistlema!
KODA_Kevad_tagasiside_film-

 

TEADMAMEHED KODA MÕÕTMAS

EL LogoTagasiside viib edasi. Käega katsutavate asjade kohta saab tagasisidet käega katsudes. KODA külalised ja kasutajad on andnud kuhjaga häid ideid selle kohta, mis toimib ja on äge (näiteks valamuplaat) ning millega läksime liialt hullama (näiteks puutetundlikud nupud). KODA seinte sooja- ja õhupidavust käega ei katsu (sein on soe ja tuul ei puhu otseselt peale ka KODAst mõnevõrra hõredamate majade puhul). Seepärast tegid kevad-talvel KODAs mõõtmisi Tallinna Tehnikaülikooli õpetlased ja insenerid professor Targo Kalamees, Endrik Arumägi, Paul Klõšeiko, Martin Thalfeldt, Raimo Simson ja Kristel Väin. Eesmärgiks oli saada veendumus, et KODA toimib nii nagu arvutisimulatsioonide ja teooria põhjal ennustada võis ja – veelgi olulisem – leida kohti, mida saab paremini teha. Et KODA muutuks veel energiatõhusamaks ja tervislikumaks. Mõõdistusprojekti toetas lahkelt Euroopa Liidu Regionaalarengu Fond mahus 12 600 Eurot.

Read more

Merle Kolsar: minu väike arvamus KODAst

Möödunud nädalavahetusel oli mul tore võimalus kaeda lähemalt KODA.

Olles näinud Nõugude aja rangete piiridega ehitusi nagu Lasnamäe, Mustamäe jt. ,kus inimeste elu sarnaneb justkui pisikese sipelgate pesana, olles näinud taas iseseisvunud Eesti, ettekirjutustest vabanenud ehitusi, mis sarnanesi lossidega ja olles ise kolinud 2000 aastal oma majja, olen tabanud end korduvalt mõtetest-milleks meile nii suured majad? Miks me ehitasime kamina, mis ei salvesta soojust? Miks me ehitasime maja kahekordse, nii palju pinda mida hooldada ja kasutad sellest vaid osa? Miks meil ei võiks olla moodsas võtmes pliit-ahi, kus elektri katkemisel perele süüa valmistada, jne.jne…

Ja siin ta siis nüüd on Koda, mis ei ole liiga suur ega liiga väike. Kus on mõeldud kõik viimsete detailideni läbi. Majas sees olles ei olnud kordagi ahistavat tunnet, kuigi ruutmeetreid vaid 25 ja kõik vajalik olemas. SUPER! Suur pluss on ka maja paigaldus, mida annab kokku ja lahti võtta. Olen kindel, et meil ja noortel on armsaid vanavanemate krunte, mis asuvad looduskaunites kohtades, aga maja ei ole enam kasutamist väärt. Oi kui lihtne on sinna paigalda armas KODA. Ja kui pinda jääb väheks, saad juurde panna veel ühe KODA osa või vastupidi ära võtta, nagu LEGO.

Sõpradega tuli ka aruteluks KODA hind ja pankade poolse laenu andmine. Mina arvan, et on väga eksitav osta maja mille hind on odav, aga hilisemad kulud suured. KODA puhul on hind ja kvaliteet päris õiges suhtes ja suur pluss on olematu olme kulu!

Pean tunnistama, et olen KODAst vaimustuses ja usun, et meie oma LHV pank annaks sellisele majale kohe laenu.

Meil on antud üks imeline elu ja miks mitte seda kohe õigesti, nautides ja loodust säästes elama hakata!

KODA meeskonnale edu soovides,
Merle Kolsar

UINUV AGENT OTSE MEIE KESKEL!

 

saadiku võitlus unega4

2016. aasta Lennart Meri konverentsil oli ruumi õhk ideedest aga ka süsihappegaasist paks mis paks. Tugevamadki poliitvõitlejad langevad füsioloogilise paratamatuse surve all.

Spioonislängis sleeper ootab sobilikku hetke, et üles tõusta ja toimetama hakata. Huvitav, kas ka Mihkelson? Tõepoolest, ka Marko Mihkelson on hakkama saanud sellega, et lasi end meelitada ilmselt suure süsihappegaasi sisaldusega ruumi. Kui väsimust natuke ka juba alla korjatud niidab 1500-2000 ppm süsihappegaasi sisaldus õhus nagu vikat. 150 aktiivselt mõtlevat inimest tähendab 5000 m3 puhta õhu vajadust igas tunnis!
Read more

Maja olemas. Riik, hakka katsetama!

Peressaare tühi lagunenud maja

Peressaares Pätsi võimu aegu käivitatud maalekolimise kampaania käigus rajatud asula on tänaseks lagunenud ja viimase rahvaloenduse andmeil elab seal vaid kolm inimest.
XXI sajandi alul näppu Peeter I kombel kaardile vajutades ja nõuda sinna linna püstitamist, toimida ei tohiks. Katseasualasid võiks ju riik soovi korral rajada. Näiteks KODAsid kasutades.
Pildil Peressaare koolimaja trööstitu sisevaade. Parimatel aegadel õppinud seal 170 õpilast.
Read more

MEHR LUFT!

Lapsed gaasimaskis

Kas me näeme kehva ruumide sisekliima tõttu vigastatud lapsi ja terveid põlvkondigi?

Tänasega pole mul enam suurt kahtlust selles, et koolist vähe huvitet ning õppimist igavaks pidavad õpilased kannatavad tegelikult kooliruumide tavatult kõrge CO2 sisalduse pärast.

Ma ei tea täpselt palju on Eesti koolides klassiruume, kuid igasse kuluks kindlasti ära paarsada eurot maksev sisekliimaandur. 1000 ppm CO2 sisalduse lähedal hakkab see piiksuma. Siis aknad lahti või uks või mu pärast hapnikumask ette.

Read more